Tworzenie stron www a urządzenia Mobilne

Tworzenie stron internetowych jest ściśle związane z technologią urządzeń informatycznych. Komputery stacjonarne a potem laptopy, wyznaczały kierunek w projektowaniu stron internetowych w taki sposób aby content mieścił się mniej więcej w obrębie monitora żeby uniknąć konieczności jej scrollowania. Strony, które wyjeżdżały poza obszar optymalnego widoku uznane były za nieprzemyślane, kiepsko zaprojektowane. Kiedyś popularne strony internetowe Kraków oparte na techonnologii Flash czy liczne elementy wykonane za jej pomocą, stanowiły przewagę w sieci i stanowiły o ich prestiżu. Obecnie obydwie tendencje odchodzą do lamusa. Pojęcie strony zmieniła nie do poznania era urządzeń mobilnych.
Stosunkowo małe ekrany, nawigacja za pomocą dotykowego interfejsu sprawiły, że twórcy wszelkiego rodzaju aplikacji oraz witryn www musieli wyjść naprzeciw nowym wymaganiom
i dostosować webuseability do nowych realiów. W pierwszej kolejności zaprzestano naużywania wszelkiego rodzaju animacji czy efektów ruchowych wykonanych we flashu. Urządzenia mobilne często mają problem z otwieraniem tego typu elementów. Kolejną innowacją jest struktura strony internetowej. Witryny są projektowane jako ciąg podstron. Przez wzgląd na brak precyzji w klikaniu małych elementów przez ekran dotykowy zrezygnowano z tworzenia buttonów, które tradycyjnie nawigowały do podstron. O ile punktowa nawigacja kiepsko się sprawdza o tyle przesuwanie elementów sprawia nawet przyjemność i niezły ubaw na urządzeniach mobilnych. Dlatego też obecnie strony są „długie:, przesuwane w dół. Cała treść mieści się na czymś w rodzaju plansz, gdzie podane są najważniejsze informacje.